Trzeci Bieg Pamięci w Mosinie na dystansie 15 kilometrów był ostatnim biegiem zaliczanym do Mosińskiego Grand Prix 5-10-15. W skład tego GP wchodzą jeszcze: Bieg Zimowy "Policz się z cukrzycą" w ramach WOŚP na dystansie 10 km oraz Bieg „Elegant na piątkę" na dystansie 5 km. Ukończenie tych trzech biegów pozwalało na wzięcie udziału w klasyfikacji całego Grand Prix. O ostatecznej lokacie zawodnika w klasyfikacji generalnej całego cyklu decydowała suma czasów uzyskanych we wszystkich trzech biegach. Oczywiście nie było obowiązku brania udziału w całym Grand Prix, ale dodatkową zaletą jego ukończenia była możliwość złożenia całego medalu, ponieważ po każdym z biegów każdy z biegaczy otrzymywał jedną z jego części.

W drodze po odbiór pakietów startowych, tuż obok biura zawodów dostrzegłam rozwieszone zdjęcia z Biegu Zimowego. Wśród nich znalazło się takie na którym byłam i ja… Jakie to było miłe i ciepłe uczucie! Od razu przypomniałam sobie tamten bieg, który odbył się w styczniu tego roku (moją relację z tego biegu znajdziesz tu).

Mieszkańcy gminy Mosina mają do dyspozycji świetne tereny do biegania. Tylko pozazdrościć. Bieg Zimowy w ramach WOŚP również przeprowadzony został na terenach leśnych, w jeszcze bardziej urokliwym miejscu - Wielkopolskim Parku Narodowym. Tylko „Elegant na piątkę” był biegiem ulicznym (moją relację z tego biegu znajdziesz tu). Bieg Pamięci odbył się na terenach nadleśnictwa Konstantynowo. Urokliwa, płaska trasa biegu wiodła leśnymi ścieżkami. Występujący na trasie piach był jedyną przeszkodą.

Październikowy bieg jest biegiem z historią w tle, szczególnie ważną dla mieszkańców gminy. Piętnastokilometrowa trasa miała upamiętniać 15 ofiar niemieckiej okupacji, zamordowanych przez nazistów na mosińskim rynku w 1939 roku. Bieg ten był również wydarzeniem, które było częścią obchodów 170. rocznicy utworzenia Rzeczpospolitej Mosińskiej. Z tej okazji każdy z startujących biegaczy otrzymał w pakiecie okolicznościową chustę.

Czy warto wziąć udział w całym Grand Prix? Tak, bo można sprawdzić się na różnych dystansach  i w różnych terenach (WPN, las, asfalt). Biegi rozłożone są w ciągu całego roku - w dużych odstępach czasowych, a ich daty wyznaczone są zaraz na początku roku. Organizatorzy już ogłosili zapisy na kolejne Mosińskie Grand Prix w 2019 roku. No i ten składany medal - myślę, że z tego pomysłu organizatorzy nie zrezygnują. To naprawdę świetna przygoda i mega satysfakcja z ukończenia całego cyklu, tym bardziej że imprezy biegowe o takim charakterze rzadko się zdarzają. Naprawdę polecam!

Jak wypadliśmy z tatą? Świetnie, rewelacyjnie, obłędnie! Razem stanęliśmy na podium w trakcie podsumowania całego cyklu GP. Zarówno ja jak i tato uplasowaliśmy się na drugich miejscach w swoich kategoriach wiekowych. Czy można było sobie lepiej wyobrazić nasze pierwsze biegowe Grand Prix? Zdecydowanie nie! Wróciliśmy z Mosiny nie tylko ze skompletowanymi medalami, ale też z pucharami!

Dlaczego bieganie jest fajne? Bo może być wspólną pasją dla Ciebie i Twojego rodzica!

2018-10-23Galeria zdjęć: