Recordowa Dziesiątka (dawniej Maniacka) w Poznaniu to jedna z bardziej popularnych imprez biegowych w Polsce. W tym roku odbyła się piętnasta edycja tego biegu. Miałam okazję wzięcia udziału w tym biegu po raz drugi. Trasa była identyczna jak w roku poprzednim, co stanowiło świetną okazją do porównania swojej kondycji. Słowo „recordowa” w nazwie biegu ma nakręcać do ustanowienia nowego rekordu życiowego na dystansie 10 kilometrów. I wiele osób kończy ten bieg z nową życiówką. Trasa jest szybka, płaska, bez podbiegów. Bieg odbywa się zawsze w marcu, na początku sezonu zawodów biegowych, -zatem nie jest ani za gorąco, ani za zimno. Jednym słowem - warunki podczas Recordowej są idealne na poprawienie życiówek! Jedną przeszkodą podczas tegorocznej edycji był silny wiatr, który wspomagał biegaczy dopiero od siódmego kilometra.

Tegoroczną Recordową Dziesiątkę ukończyło prawie 4,5 tysiąca biegaczy. Organizatorzy zapewnili falowy start, który polega na tym, że zawodnicy wyruszają w odstępach czasowych. Każdy zawodnik został przypisany do danej strefy na podstawie czasu zadeklarowanego podczas zapisywania się na bieg (podczas rejestracji na bieg należało podać swój czas na dystansie 10 km). Wszystko po to, aby na trasie wzajemne blokowanie się było ograniczone do minimum. Aby nikt nie irytował się, że tempo biegu jest za wolne, że trzeba wyprzedzać. Takie rozwiązanie powoduje, że w imprezie udział może wziąć każdy: zarówno profesjonalny biegacz, jak i amator czy debiutant.

Trasa biegu wiodła głównymi ulicami Poznania (m.in.: ul. Baraniaka, Berdychowo, Piotrowo, most św. Rocha i Garbary), a start i meta miały miejsce nad jeziorem Malta. Tym razem, jak na poznański bieg, na trasie nie było zbyt wielu kibiców. A to miasto słynie przecież z najlepszych kibiców na tej planecie. Zapewne wietrzna pogoda zniechęciła niejednego, aby wyjść na zewnątrz i kibicować. My biegacze, wybaczamy!

Tradycją tego biegu jest piękny, olbrzymi medal. Zawsze znajduje się na nim motto, które ma jeszcze bardziej nakręcać do uprawiania sportu. Przekaz tegorocznej edycji to: „Doskonałość jest miarą nieba, dążenie do doskonałości miarą człowieka”.  Świetnym pomysłem i wyróżnieniem wysiłku dla najszybszych biegaczy jest kolor medalu. Pierwsza setka finiszerów otrzymuje medal w kolorze złotym, a kolejnym 400-tu wręczany jest medal w kolorze srebrnym. Pozostali biegacze otrzymują medal w kolorze brązowym.

Ale Recordowa Dziesiątka to nie tylko wykręcenie dobrego czasu. Tutaj liczy się też dobra zabawa, dlatego wśród uczestników biegu można spotkać wielu przebierańców. Niektóre stroje były rewelacyjne. W tym roku można było spotkać m.in.: dziewczynę biegnącą w sukni ślubnej, supermana, czarownicę, a nawet osobę przebraną za fotoradar. Ci ludzie zasługują na ogromny podziw! Bieg w sukni ślubnej czy w przebraniu zrobionym z kartonu na pewno nie należy do łatwych ani przyjemnych.

W tym roku na bieg wybraliśmy się trzyosobową ekipą. Do naszego teamu w tym dniu dołączyła Paula - jedna z najbardziej pozytywnych biegaczek jakie znam. W tym dniu mogła pochwalić się nowym, szybszym czasem na dychę. Kilka słów od Pauli poniżej:

- „Recordowa Dziesiątka to bieg z samymi plusami: szybka trasa (bez podbiegów) - recordowa dosłownie i w przenośni, super organizacja, fajna lokalizacja, niska cena fajnego pakietu, możliwość zakupu koszulek biegowych w dobrej cenie, największy plus - Wasze towarzystwo”.

Co w tym biegu jest najfajniejsze? Chyba to, że naprawdę nakręca biegaczy na walkę o lepszy czas na standardowej dyszce. I mnie udało się nakręcić na to wyzwanie, choć czułam, że to „nie jest mój dzień”. Ostatecznie poprawiłam czas aż o 5 minut w stosunku do roku poprzedniego uzyskując  44 minuty i 10 sekund oraz zajmując 65. miejsce na 1174 startujących kobiet.
Tato zameldował się na mecie półtorej minuty szybciej ode mnie i również poprawił swój ubiegłoroczny wynik o 3 minuty. Tato, mistrzu… gonię Cię! Kto wie… może za rok ukończymy ten bieg ze srebrnym medalem? To zdecydowanie jednej z tych biegów w których koniecznie należy wziąć udział!

Dlaczego bieganie jest fajne? Bo z roku na rok jesteś coraz szybszy!

2019-03-12Galeria zdjęć: